Technika

Naucz się naszego języka

Bluetooth

Bluetooth to standard bezprzewodowej komunikacji – umożliwia synchronizację telefonu komórkowego lub innego urządzenia obsługującego technologię Bluetooth z wyposażeniem samochodu, pozwalając kierowcy trzymać ręce na kierownicy podczas jazdy.

Głośniki wysokotonowe (Tweeter)

Dodatkowe głośniki o małej powierzchni, które podnoszą jakość dźwięku generowanego przez układ audio samochodu. Montowane w przedniej części kabiny uzupełniają bardziej złożone systemy, redukując zniekształcenia i wspomagają emisję wysokich dźwięków.

ABS (Układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania)

Stosowany w naszych samochodach układ ABS zapobiega blokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania, co umożliwia zachowanie sterowności i omijanie przeszkód. Układ zapewnia pełną kontrolę nad samochodem, niezależnie od warunków atmosferycznych.

ACC (Tempomat adaptacyjny)

Zwalniając kierowcę z obowiązku trzymania nogi na pedale przyspieszenia, tempomat adaptacyjny pomaga również utrzymać bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego z przodu.
Radar zamontowany na osłonie chłodnicy oblicza odstęp od pojazdu jadącego z przodu i dostosowuje prędkość jazdy, aby zachować bezpieczną odległość. Tempomat adaptacyjny działa wyłącznie po włączeniu przez kierowcę.

Aktywne zagłówki przednich foteli

Aktywne zagłówki przednich foteli chronią kark, szyję i kręgosłup w przypadku uderzenia w tył pojazdu.

W momencie uderzenia w tył pojazdu ciała pasażerów zostają gwałtownie dociśnięte do foteli. Nacisk zostaje mechanicznie przeniesiony z okolic lędźwi przez cięgła, które podnoszą i przesuwają zagłówki w przód, ograniczając odległość dzielącą głowę od zagłówków. Dzięki temu ryzyko silnego uderzenia zostaje znacząco zredukowane.

Bezpieczeństwo czynne

Działanie elementów bezpieczeństwa czynnego w ułamkach sekund poprzedzających uderzenie może stanowić o życiu lub śmierci. W skład tych elementów wchodzi układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), elektroniczny układ rozdziału siły hamowania (EBD), zaawansowany system wspomagania kierowcy (ADAS) oraz system kontroli stabilności jazdy ( VSA). Każdy z nich podnosi poziom bezpieczeństwa, ograniczając ryzyko wystąpienia kolizji.

ADAS (Zaawansowany system wspomagania kierowcy)

ADAS to zespół systemów, w skład których wchodzi tempomat adaptacyjny (ACC), system utrzymywania pasa ruchu (LKAS) oraz system ograniczający skutki kolizji (CMBS).

ACE (Struktura ramowa)

Nasze samochody, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas zderzenia czołowego, mają szkielet nadwozia, który redukuje siłę uderzenia. 

Innowacyjna budowa nadwozia pochłania energię zderzenia, rozpraszając ją na dużej powierzchni i zabezpieczając kabinę oraz przebywające w nim osoby. Poza zmniejszaniem siły uderzenia podczas zderzenia czołowego nowatorska struktura ramowa (ACE) zmniejsza również szkody wyrządzane w innych pojazdach uczestniczących w kolizji. 

Właściwości aerodynamiczne

Płynniejsza jazda, niższy poziom hałasu, mniejsze zużycie paliwa. Nasze samochody odznaczają się doskonałymi właściwościami aerodynamicznymi. Dokładamy wszelkich starań, aby współczynnik oporu powietrza (Cd) był jak najniższy. To złożony proces, ale w uproszczeniu można przyjąć, że im niższa wartość, tym mniejsze znaczenie ma opór powietrza i tym niższe jest zużycie paliwa.

Układ wspomagania nagłego hamowania

System wykrywa hamowanie awaryjne i automatycznie zwiększa siłę hamowania. Zwiększona siła hamowania umożliwia zatrzymanie samochodu na krótszym dystansie.

CMBS (System ograniczający skutki kolizji)

Zastosowany w naszych samochodach system CMBS ostrzega kierowcę o ryzyku kolizji lub - jeżeli jest za późno na ostrzeżenie - automatycznie rozpoczyna hamowanie.

Mały radar umieszczony za osłoną chłodnicy pełni funkcję „oka”, które wysyła stały sygnał i monitoruje jego odbicie. System może wykryć przeszkodę na pasie ruchu pojazdu, obliczyć dystans i prędkość, z jaką samochód zbliża się do przeszkody.

Jeżeli system wykryje zbliżanie się do przeszkody z szybkością powyżej określonego progu, zapali się lampka kontrolna i włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Brak reakcji ze strony kierowcy spowoduje lekkie uruchomienie hamulców i delikatne zaciśnięcie pasa bezpieczeństwa. Dalszy brak reakcji, połączony z ryzykiem kolizji, spowoduje wstępne napięcie przednich pasów bezpieczeństwa i uruchomienie hamulców ze znaczną siłą.

System CMBS redukuje prędkość w momencie uderzenia, ograniczając potencjalne obrażenia pasażerów i uszkodzenia samochodu. System znacząco podnosi bezpieczeństwo.

Common rail

Silnik wysokoprężny z systemem Common rail umożliwia precyzyjne i szybkie dawkowanie paliwa wtryskiwanego do komór spalania. Dzięki temu paliwo jest rozpylane w formie mgiełki i proces jego spalania jest dużo sprawniejszy. 

W rezultacie silnik odznacza się wysoką kulturą pracy, zużywa małą ilość paliwa i generuje znikomą ilość spalin.

CVT (Bezstopniowa skrzynia biegów)

Bezstopniowa skrzynia biegów (CVT) to jedna z wersji automatycznej skrzyni biegów. Skrzynia tego typu płynnie zmienia stopień przełożenia. Zapewnia bardzo płynną jazdę i niskie zużycie paliwa.

Zabezpieczenia przed kradzieżą

Złodziej próbujący otworzyć samochód z zewnątrz lub od wewnątrz poprzez wybicie szyby będzie bezradny, ponieważ zabezpieczenia umożliwiają otwarcie drzwi tylko za pomocą pilota.

Podwójne wahacze poprzeczne

Zawieszenie tego typu zapewnia wyjątkową precyzję ruchu kół oraz większą stabilność nadwozia podczas hamowania i skręcania. Dzięki temu kierowca może liczyć na przewidywalne, pewne prowadzenie ciesząc się jazdą.

EBD (Układ elektronicznego rozdziału siły hamowania)

Współpracuje z układem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), rozdzielając siłę hamowania, aby zapewnić jak największą efektywność hamowania. Układ rozdziela siłę hamownia na przednie i tylne koła w taki sposób, aby zapewnić maksymalną skuteczność układu hamulcowego.

ECU (Elektroniczny moduł sterujący)

Moduł elektroniczny, który steruje pracą silnika.

ETCS (System elektronicznego sterowania przepustnicą)

Występuje również pod nazwą „drive-by-wire” i wykorzystuje elektroniczne czujniki do określania położenia przepustnicy oraz zarządza pracą systemu sterującego silnikiem. Dzięki temu wciśnięcie pedału przyspieszenia powoduje natychmiastową, płynną reakcję jednostki napędowej. Między pedałem przyspieszenia a silnikiem nie ma mechanicznego połączenia.

EPS (Elektryczny układ wspomagania kierownicy)

Elektryczny układ wspomagania kierownicy (EPS) wykorzystuje silnik elektryczny zamiast układu hydraulicznego. Jest zasilany energią elektryczną, co znacząco redukuje wykorzystywanie mocy silnika spalinowego. W rezultacie silnik zużywa mniej paliwa i emituje mniejszą ilość spalin.

Ergonomia

Ergonomia jest gałęzią nauki, której celem jest opracowywanie rozwiązań o jak najlepszej funkcjonalności. Inżynierowie Hondy dokładają wszelkich starań, aby samochód był synonimem komfortu i bezpieczeństwa.

Wszystkie elementy sterujące i wskaźniki znajdują się w odpowiednich miejscach, są czytelne i proste w obsłudze. Przykładamy wagę do każdego szczegółu - od elementów sterujących na kolumnie kierownicy po fotel kierowcy, który musi zapewniać maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Zużycie paliwa

Rzut oka na zużycie paliwa i emisję CO2 to dobry sposób na ocenę sprawności samochodu.

Agencja certyfikacji pojazdów (VCA) czuwa nad tym, aby wszystkie koncerny motoryzacyjne wykonywały pomiar zużycia paliwa w jednakowy sposób, wykorzystując normę przemysłową. Umożliwia to rzetelne porównywanie poszczególnych modeli.

Inteligentny system dobierania przełożenia

Używany w niektórych przekładniach automatycznych, określa optymalne przełożenie w zależności od stylu jazdy kierowcy i od warunków panujących na drodze. Jest niezwykle przydatny podczas jazdy po górach i po krętych drogach.

HID (reflektory ksenonowe)

Reflektory HID zamiast zwykłych żarówek, wyposażone są w żarówki wypełnione gazem ksenonowym. Reflektory tego typu emitują światło o białej barwie, doskonale oświetlając drogę przed samochodem. Z pewnością docenisz reflektory ksenonowe, które zdecydowanie lepiej oświetlają drogę.

System wspomagania ruszania pod górę

Pomocny, gdy musisz ruszyć na wzniesieniu. System utrzymuje samochód nieruchomo przez czas niezbędny na przełożenie nogi z pedału hamulca na pedał przyspieszenia.

Samochody hybrydowe

Nasze samochody hybrydowe mogą być zasilane benzyną i energią elektryczną. Charakteryzują się niższą emisją spalin i niższym zużyciem paliwa.

Zależnie od kontekstu, akronim może oznaczać system audio w samochodzie lub rodzaj silnika (pierwotne znaczenie).

Zależnie od kontekstu, akronim może oznaczać system audio w samochodzie lub rodzaj silnika (pierwotne znaczenie).

i-CTDi (Turbodoładowany silnik wysokoprężny z inteligentnym układem wtrysku paliwa Common rail)

Silnik wysokoprężny montowany w niektórych samochodach marki Honda wyposażonych w układ wtrysku Common rail.

i-DSi (Inteligentny system podwójnego zapłonu sekwencyjnego)

Silnik tego typu charakteryzuje się niższym zużyciem paliwa i niższą emisją spalin dzięki pracy dwóch świec zapłonowych w każdym cylindrze.

i-DTEC

Inteligentny silnik nowej generacji i-DTEC wykorzystuje zarówno nową generację systemu Common rail, jak i turbosprężarkę o zmiennej geometrii, zapewniając płynną, cichą pracę silnika oraz wysoką moc maksymalną.

IMA (Zintegrowane wspomaganie silnika)

Układ zintegrowanego wspomagania silnika (IMA) zarządza działaniem silnika spalinowego i silnika elektrycznego. Efektem tego działania jest niższe zużycie paliwa i mniejsza emisja spalin.

i-SHIFT (Zautomatyzowana ręczna skrzynia biegów)

W przeciwieństwie do automatycznej skrzyni biegów, przekładnia i-SHIFT nie ma przekładni hydrokinetycznej. Przekładnia wykorzystuje sprzęgło samonastawne i może być obsługiwana za pomocą dźwigienek przy kierownicy lub dźwigni sekwencyjnej zmiany biegów.

ISOFix (Mocowanie zgodne z międzynarodowym standardem)

Mocowanie ISOFix, zaprojektowane, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci, gwarantuje pewne zamocowanie fotelika dziecięcego do elementów nadwozia samochodu.

i-VTEC

Inteligentny układ elektronicznie sterowanych zmiennych faz rozrządu i skoku zaworów poprawia osiągi silnika, zmniejsza zużycie paliwa i obniża poziom emisji spalin.

LKAS (System utrzymywania pasa ruchu)

System utrzymywania pasa ruchu (LKAS) pomaga utrzymać samochód na pasie ruchu podczas jazdy po autostradzie lub drodze o wyznaczonych pasach ruchu.

Kamera zamontowana za przednią szybą przetwarza obraz drogi przed samochodem i oblicza siłę, z jaką należy obrócić kierownicę, aby utrzymać pojazd na wybranym pasie ruchu. Zjechanie z wybranego pasa powoduje aktywację sygnału dźwiękowego.

LSD (Mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym)

Montowany w samochodach o dużej mocy, mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym (LSD) poprawia trakcję kół napędowych.

Fotele Magic Seats

Zmiana położenia poprzez pociągnięcie paska znajdującego się pod fotelem. Tylne fotele całkowicie składają się, tworząc idealnie płaską powierzchnię bagażnika. Siedzisko fotela można podnieść, co tworzy dodatkową przestrzeń bagażową za przednimi fotelami. Dodatkowa przestrzeń z pewnością się przyda!

Mechanizm składania foteli jednym ruchem

Prosty i łatwy w obsłudze mechanizm, który umożliwia bezproblemowe złożenie foteli. Wystarczy odblokować tylny fotel, aby uruchomić automatyczne złożenie zagłówka. Następnie siedzisko pochyla się w przód, a oparcie składa się równo z podłogą.

Bezpieczeństwo bierne

Termin obejmujący wyposażenie naszych samochodów, które chroni pasażerów w momencie wypadku. Są to np. poduszki powietrzne, strefy kontrolowanego zgniotu, boczne belki wzmacniające i pasy bezpieczeństwa z napinaczami.

W skład elementów zapewniających bezpieczeństwo bierne wchodzi całe wyposażenie, które podnosi bezpieczeństwo w sposób bierny. Bezpieczeństwem aktywnym jest zespół czynników wpływających na zmniejszenie ryzyka wypadku drogowego lub kolizji.

RDS (System informacji radiowych)

System wchodzi w skład zintegrowanego systemu multimedialnego (ICE). Polega na wyświetlaniu informacji, takich jak tytuły utworów, przesyłanych za pośrednictwem fal radiowych.

Napęd Realtime 4WD

Inteligentny układ przeniesienia napędu, który automatycznie przekazuje moc na dwa lub cztery koła. Właśnie tego potrzebujesz, aby samochód zachował mobilność w terenie. Zapewnia trakcje podczas przyspieszania lub podczas jazdy po śliskiej nawierzchni.

SRS (Dodatkowy system bezpieczeństwa)

W skład dodatkowego systemu bezpieczeństwa (SRS) wchodzą na przykład poduszki powietrzne. Ponadto termin ten dotyczy elementów które dodatkowo, poza pasami bezpieczeństwa zabezpieczają pasażerów podczas wypadku.

SS (Sekwencyjna zmiana biegów)

Sekwencyjna zmiana biegów (SS) umożliwia ręczną zmianę biegów w samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.

Moment obrotowy

Upraszając: moment obrotowy to skrętna siła wirująca. W przypadku samochodu moment obrotowy dostępny w niskim zakresie obrotów oznacza, że samochód dobrze przyspiesza już od najniższej prędkości obrotowej silnika.

TSA (System stabilizacji toru jazdy przyczepy)

Nasz system stabilizacji toru jazdy przyczepy (TSA) współpracuje z systemem kontroli stabilności jazdy (VSA), zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas holowania przyczepy.
Dzięki czujnikom system TSA może uruchomić hamulce odpowiednich kół, aby ustabilizować tor jazdy samochodu oraz holowanej przyczepy.

Turbosprężarka o zmiennej geometrii

Obecność turbosprężarki o zmiennej geometrii w silniku i-DTEC zapewnia natychmiastowe i płynne przyspieszenie pojazdu. Turbosprężarki wykorzystują wirniki do wtłaczania sprężonego powietrza do wnętrza cylindrów. Taki zabieg powoduje zwiększenie ilości tlenu w mieszance paliwowo-powietrznej, czego efektem jest usprawnienie procesu spalania i zwiększenie mocy silnika. Turbosprężarki o zmiennej geometrii mogą automatycznie zmieniać ciśnienie sprężanego powietrza.

VIN (Numer identyfikacyjny pojazdu)

Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) to unikalny numer, którym oznaczony jest każdy samochód. Można powiedzieć, że to odpowiednik paszportu Twojego samochodu.

VSA (System kontroli stabilności jazdy)

System wykrywa spadek przyczepności opon podczas skręcania i pomaga kierowcy utrzymać tor jazdy. 

Inteligentny system monitoruje prędkość jazdy, położenie przepustnicy, kąt ustawienia kierownicy, prędkość obrotową każdego koła, przyspieszenie poprzeczne i przyspieszenie wzdłużne, aby wykryć nadsterowność lub podsterowność. Wykrycie takiego zachowania powoduje, że system VSA wykorzystuje układ ABS do przyhamowania odpowiednich kół, zapewniając stabilność pojazdu. Jest to szczególnie pomocne w niesprzyjających warunkach jazdy oraz w przypadku wejścia w zakręt z nadmierną prędkością.

VTC (Układ płynnej zmiany faz rozrządu)

VTC (Układ płynnej zmiany faz rozrządu) to mechanizm, który znacząco zwiększa moment obrotowy silnika i osiągi pojazdu. Układ dostosowuje kąt ustawienia wałka rozrządu zaworów ssących do prędkości obrotowej silnika oraz do zmian jego obciążenia. To bardzo sprawny mechanizm, który zapewnia radykalne podniesienie momentu obrotowego w dolnym zakresie prędkości obrotowej silnika.

VTEC (Układ elektronicznie sterowanych zmiennych faz rozrządu i skoku zaworów)

Układ zapewnia największą moc silnika wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebna. W tym celu układ dostosowuje moment otwarcia i zamknięcia oraz skok zaworów w taki sposób, aby silnik rozwinął maksymalną moc. Układ VTEC pomaga również obniżyć ilość spalin i znacząco zmniejsza zużycie paliwa w silnikach benzynowych.

AFS Układ aktywnego oświetlenia

Układ aktywnego oświetlenia AFS reguluje wiązkę światła w kierunku poziomym i pionowym stosownie do sytuacji na drodze, a tym samym aktywnie zwiększa bezpieczeństwo. Pomaga to kierowcy uniknąć niespodziewanych sytuacji, zapewniając wcześniejsze ostrzeżenie przed zbliżającymi się pieszymi lub innymi obiektami.

BA System wspomagania hamowania w sytuacjach awaryjnych

W przypadku awaryjnego hamowania, system wykrywa gwałtowne naciśnięcie pedału hamulca i automatycznie zwiększa siłę hamowania, co skraca dystans potrzebny do zatrzymania.

DWS System ostrzegania o niskim ciśnieniu w oponach

System ostrzegania o niskim ciśnieniu w oponach (DWS), podczas jazdy monitoruje ciśnienie w oponach. System ten nie mierzy ciśnienia bezpośrednio oponie, a jedynie wykrywa zmniejszenie się ciśnienia poprzez analizowanie prędkości obrotowej każdego z kół. Jeżeli zmiana prędkości obrotowej koła spowodowana została zmniejszeniem się ciśnienia w oponie, kierowca zostanie o tym fakcie poinformowany odpowiednim komunikatem.

HSS System automatycznych świateł drogowych

System automatycznych świateł drogowych dokonuje automatycznej zmiany pomiędzy światłami drogowymi i mijania pojazdu. Dzieje się tak dzięki wykrywaniu źródeł światła znajdujących się przed samochodem za pomocą zainstalowanej w okolicy lusterka kamery C-MOS. System eliminuje konieczność używania przełącznika świateł drogowych przez kierowcę.

OPDS System wykrywania pozycji pasażera

System wykrywania pozycji pasażera siedzącego na przednim fotelu OPDS zapobiega otwarciu bocznej poduszki powietrznej, jeśli w momencie zderzenia pasażer znajdzie się bezpośrednio na drodze rozwijania poduszki powietrznej. Zapobiega to dodatkowym obrażeniom, jakie potencjalnie mógłby odnieść pasażer w wyniku otwarcia bocznej poduszki powietrznej. System dodatkowo informuje kierowcę, że z powodu niewłaściwej pozycji pasażera przedniego fotela, jego boczna poduszka powietrzna pozostaje chwilowo nieaktywna.

Unoszona pokrywa silnika

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych Honda opracowała innowacyjny układ unoszonej pokrywy silnika. W przypadku najechania na pieszego, pokrywa silnika zostaje automatycznie uniesiona na wysokość około 10 cm. Zabezpiecza to pieszego przed obrażeniami ze strony elementów umieszczonych w komorze silnika.

Earth Dreams Technology

Nowy, niewielki silnik Diesla o wysokich osiągach i niskiej emisji w modelu Civic

Nowy diesel 1,6 litra i-DTEC to pierwsza w Europie jednostka napędowa z opracowanej przez Hondę serii „Earth Dreams Technology". Silnik o mocy 120 KM i maksymalnym momencie obrotowym 300 Nm (przy 2000 obr./min.) trafi pod maskę modelu Civic na początku 2013 roku. Jednostka emituje zaledwie 94 gramy CO2 na kilometr, oferując niski poziom spalania i ponadprzeciętne osiągi.

Silnik 1,6 litra i-DTEC został zaprojektowany specjalnie na potrzeby rynku europejskiego, aby sprostać rosnącym potrzebom Klientów szukających „czystych" jednostek wysokoprężnych. Nowy diesel - produkowany w brytyjskiej fabryce Hondy w Swindon (HUM), wyłącznie z przeznaczeniem na rynki Starego Kontynentu - będzie ważnym ogniwem europejskiej strategii sprzedaży Hondy. 

Najlżejszy silnik Diesla w klasie

Kluczem do sukcesu nowego silnika jest jego niska waga. Dzięki zastosowaniu aluminiowej głowicy cylindrów oraz otwartego, aluminiowego bloku cylindrów udało się zredukować masę całkowitą o 47 kilogramów w stosunku do jednostki 2,2 l i-DTEC, co czyni nowego diesla Hondy najlżejszą jednostką w klasie.

Ograniczone tarcie wewnętrzne

Inżynierowie pracujący nad silnikiem 1,6 l i-DTEC dążyli przede wszystkim do uzyskania mniejszego tarcia wewnętrznego, porównywalnego z jednostkami benzynowymi. Dlatego zoptymalizowano go pod tym kątem jeszcze na etapie projektowania. Zastosowano m. in. tłoki z krótszą i węższą częścią prowadzącą. W efekcie, przy 1500 obr./min. silnik 1,6 l i-DTEC odznacza się ok. 40% niższym poziomem tarcia wewnętrznego niż jednostka 2,2 l i-DTEC. 

Inteligentny system turbodoładowania

Turbosprężarka Garrett czwartej generacji zastosowana w silniku 1,6 l i-DTEC została wyposażona w kierownice spalin o zmiennej geometrii, natomiast jej prędkość obrotowa jest precyzyjnie nadzorowana przez pokładowy system elektroniczny. Minimalizuje to efekt „turbodziury" i zapewnia optymalne połączenie wysokiej siły napędowej przy niskich i średnich obrotach z wysoką dynamiką przy wysokich obrotach. Turbosprężarka działa przy maksymalnym ciśnieniu doładowania wynoszącym 1,5 bara.

Wydajny system wtrysku paliwa i przepływu powietrza

Opracowany przez Hondę silnik 1,6 l i-DTEC wykorzystuje system wtrysku firmy Bosch pracujący przy ciśnieniu 1800 barów. Wysokie ciśnienie wtrysku paliwa oznacza, że jest ono szybciej wtryskiwane i dokładniej rozpylane, co prowadzi to do poprawy wydajności i czystości spalania, a w rezultacie - do obniżenia zużycia paliwa i emisji.

Inżynierowie Hondy podnieśli również sprawność objętościową cylindrów stosując lepszy przepływ powietrza dolotowego i układ zawirowywania powietrza w głowicy silnika. Umożliwia to precyzyjną kontrolę procesu spalania oraz redukcję gorących miejsc w komorze spalania, które zwykle generują emisję szkodliwych substancji. Ograniczenie emisji tlenków azotu NOx zapewnia innowacyjny system recyrkulacji gazów wydechowych EGR, który działa przy wysokim i niskim ciśnieniu. 


Wysokie osiągi, niska emisja



Moc maksymalna 120 KM przy 4000 obr./min.

Maks. moment obrotowy 300 Nm przy 2000 obr./min.

Zużycie paliwa (średnio w cyklu EU) 3,6 l/100 km / 78,5 mpg

Emisja CO2 94 g/km

* Wszystkie dane dotyczą wersji 1,6 l i-DTEC S

DPF Filtr cząstek stałych

Filtr cząstek stałych DPF instalowany w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi jest częścią układu wydechowego odpowiedzialną za gromadzenie cząstek sadzy obecnych w gazach spalinowych emitowanych do atmosfery. DPF gromadzi cząsteczki sadzy, aż do osiągnięcia określonego ich poziomu. Filtr cząstek stałych oczyszcza się automatycznie w procesie zwanym regeneracją DPF. Proces ten podnosi temperaturę wewnątrz filtra, co powoduje wypalenie cząstek sadzy nagromadzonych w jego wnętrzu. Rezultatem działania układu DPF jest mniejsza ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

SH-AWD Układ napędu 4x4

System SH-AWD umożliwia bezpieczne i komfortowe prowadzenie pojazdu we wszystkich warunkach jazdy. Na śliskich nawierzchniach system SH-AWD kieruje moc do koła o największej przyczepności. Podczas jazdy na wprost lub pokonywania szerokich łuków system skieruje do 70% momentu napędowego do przednich kół, w celu zoptymalizowania trakcji. Podczas pokonywania ciasnych zakrętów, możliwe jest przekazanie do 100% momentu napędowego dostępnego na tylnej osi do tylnego zewnętrznego koła. Koło to jest automatycznie przyspieszane, aby wytworzyć dodatkowy pęd. Przekłada się to na większą stabilność podczas pokonywania zakrętów, większą precyzję oraz naturalną charakterystykę kierowania.

ANC System aktywnego likwidowania hałasu

System aktywnego likwidowania hałasu ANC wykorzystuje dwa mikrofony oraz jednostkę sterującą. Mikrofony nieustannie „nasłuchują" wnętrze kabiny pasażerskiej. W przypadku wykrycia niepożądanych częstotliwości, system ANC wytwarza i wysyła sygnały o odwrotnej fazie.

To właśnie takie dźwięki aktywnie eliminują hałasy dochodzące do kabiny pasażerskiej, tworząc przyjemną atmosferę we wnętrzu.

System dostępu bezkluczykowego

System dostępu bezkluczykowego umożliwia kierowcy zdalne sterowanie kilkoma funkcjami pojazdu za pomocą specjalnego pilota. Możliwe jest zamykanie lub otwieranie zamków drzwi i pokrywy bagażnika czy uruchamianie silnika bez konieczności używania klasycznego kluczyka. System dostępu bezkluczykowego korzysta z systemu komunikacji LF-RF. System komunikacji działa na zasadzie uwierzytelniania dwustronnego przeprowadzanego w module sterującym dostępem bezkluczykowym.

System nawigacji satelitarnej

Wykorzystujący układ GPS system nawigacji satelitarnej wskazuje głosowo kierunek jazdy, a wyświetlana mapa pokazuje drogę do celu. System nawigacji zawiera także informacje dotyczące ważnych miejsc użyteczności publicznej.